Početna strana > Hronika > Hajnc-Kristijan Štrahe: Obazrivo sa BiH, Kosovo veštačka tvorevina
Hronika

Hajnc-Kristijan Štrahe: Obazrivo sa BiH, Kosovo veštačka tvorevina

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. novembar 2009.

BEČ – Lider najuticajnije opozicione stranke u Austriji, Slobodarske partije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe pozdravio je najavu vizne liberalizacije za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije, ali se usprotivio takvim merama za Bosnu i Hercegovinu.

"Za mene je van sumnje da su Srbija, Crna Gora i Makedonija značajan deo Evrope i da je logično pozdraviti da se konačno, kroz viznu liberalizaciju, olakšaju putovanja. Ako je to prvi korak ka integraciji u Evropu, onda nas to, u Austriji, veoma raduje", rekao je Štrahe u izjavi Tanjugu.

On je, međutim, istakao da nema razloga da se liberalizacija viznog režima proširi i na BiH.

"Za mene je Evropa hrišćanski obeležena i zato treba biti obazriv sa zemljom kakva je Bosna. Uz to još uvek ima oko 40.000 Bosanaca koji su početkom devedesetih pobegli u Austriju. Do današnjeg dana niti bosanska vlada, niti predstavnici BiH, nisu smatrali potrebnim da deluju u smislu da svoje zemljake navedu na povratak", dodao je Štrahe.

On je, takođe, ocenio je da je Kosovo veštačka tvorevina, zbog čega takođe nema razloga za viznu liberalizaciju.

"Što se Kosova tiče, to je za mene veštačka tvorevina i ja sam austrijskoj vladi bio rekao da ne prizna Kosovo. Zbog toga ne mogu zamisliti slobodu putovanja kako za Bosnu, tako ni za Kosovo", poručio je Štrahe.

Kada je reč o nameri Beograda da do kraja godine preda zahtev za prijem u EU, on je ukazao na to da je EU u aktuelnom obliku problematična.

"Mislim, međutim, da ta EU posebno na Balkanu ima veliku odgovornost. Time želim reći da je stav Evrope tokom NATO napada na Srbiju bio sraman i kukavički. Tu treba mnogo toga ispraviti. Ako Srbija bude deo EU, onda će u Austriji, svakako, naći dobrog prijatelja i nekoga ko će je podržati", naglasio je on.

Štrahe je najavio podršku svoje stranke u nastojanjima da se deblokira Prelazni sporazum sa EU, koji se ne primenjuje zbog Holandije.

"Nažalost u EU imamo i dalje problem apsolutne američke poslušnosti pojedinih vlada. Iz te motivacije je usledila ova blokada. Mogu vam obećati da će se naša dva poslanika u Evropskom parlamentu boriti svom snagom za primenu Prelaznog sporazuma", zaključio je on.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner